Meeste klubiõhtu

Meeste klubiõhtu

Pärnu Postimees Avaldatud 08.11.2014 kell 00:00

MEHED VÕIKSID TERVISELE ENAM TÄHELEPANU PÖÖRATA

Iga endast lugu pidav mees võiks muretseda oma figuuri pärast ja teha mõõdukalt sporti, selgus osaühingu Figuurisõbrad meestele mõeldud terviseõhtul.

Kolmapäeva õhtul Jahtklubi restoranis toimunud üritusel rääkisid Pärnu mehed Toomas Rähmonen (44) ja Vallo Visnapuu (40) sellest, kuidas nad võtsid Figuurisõprade abiga kaalust alla ja tänu sellele muutsid oma elu. Figuurisõprade mentor Eiri Silivälja andis ülevaate, millega tema organisatsioon tegeleb.

Trenniga alusta mõistlikult

Õhtu alguses sai sõna Pärnu haigla füsioterapeut ja SPA & Sport spordiklubi treener Egle Hanson.

“Kui olete olnud täiesti passiivne, on treeningut alustades tähtis esmalt paika panna eesmärgid,” selgitas Hanson. “Selleks võiks pöörduda asjatundja poole, kes aitab koostada sobiva treeningkava. Vastavalt eesmärgile saab valida treeningu ja selle intensiivsuse. Peaasi, et treening annaks hea emotsiooni. Kindlasti tuleks vältida traumasid.”

Hanson tõstis esile, et ülekaal koormab liigeseid, eriti kui tegelda niisuguste spordialadega nagu jooks, hüppamis- või tantsulaadsed rühmatreeningud. Neid võiks alguses vältida.

“Alustuseks võiks valida näiteks basseinitreeningud,” teadis Hanson. “Seal tunned oma kehakaalust umbes kümmet protsenti, samal ajal on vee vastusurve piisav, et saada päris suur koormus. Samuti sobivad alguses kepikõnd või rattasõit.”

Hanson soovitas mõelda samal ajal lihasmassi kasvatamisele, sest kaalu kaotades võivad hakata tunda andma nõrgad kohad, näiteks alaselg.

“Lihasmassi jaoks soovitan jõudu ja vastupidavust kasvatavaid tunde,” lisas füsioterapeut. “Näiteks rühmatreening BodyPump annab nii lihastoonust kui parandab aeroobset võimekust.”

Alustades on eriti oluline treenida targalt ja mitte üle pingutada.

“Alguses võiks kasvatada üldist aeroobset võimekust, anda juurde painduvust ja tasakaalu,” õpetas Hanson. “Tuleks treenida madala pulsi ja mõõduka koormusega. Näiteks teete esialgu nädalas kaks treeningut. Sealt edasi saab koormust kasvatada. Kindlasti ei tasu võrrelda end ajaga, mil olid elu parimas vormis, ei ole võimalik jätkata samade raskuste ja distantsidega kui siis.”

Õiges pulsivahemikus treenimine garanteerib, et rasvapõletus jätkub ka pärast treeningu lõppu. Pulsivahemikud saab paika panna näiteks Pärnu haiglas.

Treenimise juurde kuulub õige toitumine.

Üks põhjus, miks Hanson ei soovita liiga suure hurraaga minna kohe intensiivsetesse trennidesse, on see, et peale liigeste ei ole sellega harjunud ülejäänud kehagi.

“Pärast trenni võib tekkida meeletu söögiisu ja inimene ei suuda enam oma isusid kontrollida,” tõi ta näite. “Tuleb vaadata, et keha ei oleks pikas energiamiinuses, sest siis süüakse pärast üle. Sellepärast võiks võtta trenni kaasa mingi vahepala, mida kohe pärast trenni ampsata.”

Energiamiinuses olemine soodustab traumade teket. Õige toitumine tagab parema taastumise.

“Kaalulangetamise juures tasub teada, et 70 protsenti sõltub õigesti söömisest ja 30 protsenti treeningutest,” teadis treener. “Kaalulangetamise seisukohalt on mõistlik teha mõlemat: langetada kaalu ja käia trennis.”

Küll on oluline, et kõik iga päev liiguksid. Nii on soovitav rohkem jalgsi käia.

Õppige korralikult sööma

Toomas Rähmonen (44) kaotas Figuurisõprade abiga 1,5 aastaga kehakaalust 22 kilogrammi. Kuigi ta on enda kinnitusel armastanud pea kogu elu end mõõdukalt liigutada, ronis ta kehakaal muudkui ülesmäge, kiirusega kümme kilogrammi kümne aastaga.

“Mida suuremaks läks kehakaal, seda raskem oli end liigutada,” märkis Rähmonen. “Lõpuks jõudsin selleni, et jalaliigesed valutasid nii, et ei saanud enam sportigi teha. Siis leidsin, et pean midagi kaardinaalselt muutma.”

Rähmonen võttis julguse kokku ja liitus Figuurisõprade rühmaga, kus mehed on pigem harv nähtus.

“Hakkasin toituma varasemast palju paremini ja kvaliteetsemalt ning samal ajal tuli kaal mühinal alla,” kirjeldas Rähmonen. “Esimesed paar kuud kaotasin kaalu keskmiselt 1,5 kilo nädalas. Enesetunne paranes ja energiat tuli juurde.”

Rähmonen oli seni tegelnud valdavalt kepikõnniga. Ta tegi umbes 30minutise ringi, millest justkui piisas. “Ühtäkki avastasin, et tahaks veidi rohkem,” kirjeldas ta. “Hakkasin mõnesajameetrisi lõike jooksma ja jõudsin lõpuks selleni, et jooksin kogu ringi. Siis vaatasin: mis ma neist keppidest kaasa vean. Hakkasingi jooksmas käima. Vahetasin riietuse välja. Et jooksuring sai kiiresti läbi, pikendasin jooksumaad. Ostsin pulsikella ja üritan hoida pulssi alla 140 löögi minutis. Nüüd võin juba kümme kilomeetrit joosta, kui tahan.”

Rähmonen märkis, et ta ei ole olnud viimased 25 aastat nii heas vormis kui praegu.

“Ega muud ole, kui tuleb jälgida toitumispüramiidi,” selgitas Rähmonen kaalulangetamise põhimõtteid. “Kui seda pidevalt jälgida, vahel mõistuse piires kõrvale kaldudes, on tulemus väga hea. Toidupüramiidi järgimisega kaasneb seegi, et siis saab keha toidust kõik vajaliku kätte ja kaovad igapäevased isud. Näiteks ei taha enam magusat.”

Rähmoneni kinnitusel ei sobi meeste igaõhtune õlle timmimine kaalulangetamisega kokku. “Muidu mingeid otseseid piiranguid ei olegi,” teadis ta. “Loobuma ei pea suurt millestki. Ka ostukorvi maksumus kokkuvõttes vähenes, sest hakkasime perega poes rohkem toitu valima.”

Sport on üle kiidetud?

Vallo Visnapuu (40) kaotas lühikese ajaga kehakaalust kaheksa kilogrammi üksnes toitumist jälgides.

“Enne kaalujälgimist käisin sulgpalli mängimas,” rääkis Visnapuu. “Mul oli pulsikell, millelt vaatasin, kuidas kalorid muudkui jooksid. Aga lõin sellele käega, kui avastasin, et üks sulgpallitrenn võrdub umbes ühe kohukese kalorsusega. Nüüd on minu motoks, et sport on selgelt üle hinnatud. Sport tekitab hirmsat söögiisu ja väga lihtne on liialt süüa. Võtan sportimist kui toredat võimalust end liigutada.”

Visnapuu elu nõuab, et ta sööb üsna palju väljas.

“Mul on väike laps, kes tuleb hommikul lasteaeda viia, siis ei ole mul hommikul kodus mingit pudrutamist,” kirjeldas Visnapuu. “Viin lapse lasteaeda ja lähen linna süüa otsima. Võtan enamasti ühe pudru, võileiva ja kohvi või tee.”

Lõunaks valib Visnapuu koha, kus saab võtta prae kõrvale piiramatult salatit. Õnneks paar sellist kohta Pärnus leidub. “Toidukohtades süües peab olema ettevaatlik, sest tihti on asjad üllatavalt kalorirohked,” märkis ta.

Visnapuu lisas, et talle ja abikaasale meeldib väga süüa valmistada. Abiks on Figuurisõprade retseptiraamat.

“Nende retseptid on tervislikud ja väga lihtsalt valmistatavad,” kinnitas Visnapuu. “Enamasti otsingi õhtuks mõne mõnusa roa, mis mul jäi sel päeval toitumispüramiidist puudu. Kokaraamatus on igaks elujuhtumiks midagi eelroast magustoiduni.”

Kaalu jälgima hakkas Visnapuu üsna proosalisel põhjusel. “Vaatasin, kuidas vanemad mehed hakkasid kaalust alla võtma ja see mõjus neile nii, et nad näevad vanemad välja,” kirjeldas Visnapuu. “Mõtlesin, et parem oleks see varem ära teha, ehk on siis kaalulangus säästlikum.”

Kuigi suurim patt on kaalulangetamise juures Visnapuu arvateski alkohol, ei jäta ta ühtki pidu sellepärast pidamata. “See oleks ju ensepiinamine,” muigas ta. “Pealegi on suvel minu suur nõrkus mojito. Kipub nii olema, et kui eelmisel päeval oli grilliõhtu ja õlu, siis järgmisel päeval suurt peale salati midagi ei tahagi. Tasakaalustumine tuleb justkui iseenesest.”

Andris Tammela, reporter, Pärnu Postimees

 

ÜRITUSEST PILTE LEIAD SIIT